#surviveon35: Groceries & Prep Work

Hi Friends!

We’re skipping Fitness Friday this week so I can keep sharing more about the #surviveon35 challenge with you.

survive22 #surviveon35: Groceries & Prep Work

When we left off yesterday, I had just gotten home from the grocery store. Here’s what I bought for $56.87:

IMG 68421 #surviveon35: Groceries & Prep Work
Today let’s break it down into a little more detail to show you what I got (items that are bolded were on sale in the store):

IMG 6843 #surviveon35: Groceries & Prep Work

 Fruit

1 Quart of Strawberries- $2.00
 1 Pint of Blueberries- $1.50
6 Bananas- $1.16
1 Lemon- $0.50
Applesauce- $1.87

IMG 6845 #surviveon35: Groceries & Prep Work

Dairy

18 eggs- $2.19
1 bag 2% Mexican cheese- $1.79
1 gallon Skim Milk- $2.49
Greek Yogurt- $3.29

IMG 68461 #surviveon35: Groceries & Prep Work

Protein

2 cans of chickpeas- $1.98
1 jar of natural peanut butter- $2.50
2 cans of tuna in water- $1.40
1 bag brown rice- $0.70
1 bag dried lentils- $1.29
1 bag dried black beans- $1.39
Wild Caught Perch- $3.49
*yes greek yogurt also could be in this picture
*yes rice could also be in the grain picture

IMG 6854 #surviveon35: Groceries & Prep Work

Grains

10 Whole Wheat Tortillas- $1.59
1 loaf Whole Wheat Bread- $1.79
1 box Toasted Oats cereal- $1.99
1 box Triscuits-$2.00
5 pre-made refrigerator biscuits- $0.69
1/2 pound rolled oats from bulk bins- $0.66
1/4 pound whole wheat couscous from bulk bins- $0.56

IMG 6857 #surviveon35: Groceries & Prep Work

 Vegetables

1 bag baby spinach- $1.99
1 head of green cabbage- $0.79
2- 8oz cans no-salt added tomato sauce- $0.74
1 can no-salt added diced tomatoes- $1.08
1 head red leaf lettuce- $0.90
1 bag frozen mixed vegetables- $2.50
1 bulb garlic- $0.50
2 russet potatoes- $0.98
2- 1# bags carrots- $1.58
1 bunch of celery- $1.50
2 zucchini- $1.15
2 onions- $1.00
3 sweet potatoes- $1.47
1 green pepper- $0.79
3 roma tomatoes- $1.00
*yes I know tomatoes are a fruit

————————————-

So now that you have the breakdown, here are some of my thoughts, in no particular order:

  • I eat a lot of Greek yogurt. I wanted to buy some. I was lucky to find some on sale. However, that’s one thing I probably would have bought even if it wasn’t on sale because I know it plays a large role in the amount of protein I personally get.
  • I chose to get a big bag of frozen vegetables (peas, carrots & green beans) because several of the items on my menu require cooked vegetables. There was no reason I needed to buy fresh vegetables for those dishes if they were more expensive.
  • I planned to buy fresh green beans to eat as a side dish because I prefer them to frozen. They were out of green beans. Sad.
  • Choose cheese made with 2% milk for the same price as full-fat cheese.
  • I used the bulk bins to only buy the amount of oats and couscous I needed for the week.
  • I chose Triscuits for my crackers because they have a simple ingredient list and provide fiber and protein, something a lot of cheaper crackers don’t have.
  • I still looked at the sodium content in the tortillas and bread I got. I weighed price against nutritional value and was able to find tortillas and bread that were relatively low in sodium. I also got 100% whole wheat products for not much more than the cost of comparable non-wheat products.
  • I could have bought dried chickpeas but it’s my personal preference that I prefer canned to make hummus. Since making hummus was all I planned to use them for, I didn’t need a whole bag of dried ones.
  • I chose dried black beans and lentils because I will be using them in almost every dish. They’re easy to cook ahead of time and freeze, and I like that you can control the sodium content. Plus they’re cheap!
  • I was able to find a natural peanut butter on sale that contained just peanuts and salt. Although I prefer unsalted, this was the best choice for this week. However, had it not been on sale, this is another item I would have spent more $ on to get a natural version without all the added sugars and oils that are in some brands.
  • I chose Perch for my fish not only because it was on sale, but because it was wild-caught. I got slightly less fish than if I’d bought a larger pack of farm raised tilapia, but it was cheap and I am using it in soup which I can bulk up with vegetables.
  • The berries I bought were on sale. If they hadn’t been, I would have looked at the fruit options that were on sale. I chose unsweetened applesauce because you can get a lot of applesauce for not much money and it will help me get my servings of fruit in each day.
  • Celery is not the most nutritious vegetable. There isn’t much too it. I wouldn’t have bought it, however, I decided after looking at the prices of veggie broth that I could make my own for much cheaper. I think celery is a key ingredient in making broth. I used the tops and bottoms of the stalks to make broth and will eat the celery with peanut butter for a snack!
  • I paid $0.20 extra for a can of no-salt added diced tomatoes. My can has 10mg sodium per serving with about 3 servings per can. Other cans, with salt added, have 300-400mg per serving or 900-1200mg per can. Since I plan to use the juice from the can as well, I believe it’s worth the extra money to get no-salt added.
  • I was going to buy enchilada sauce. It’s high in sodium as well so I bought a small can of no salt-added tomato sauce for 1/3 the price and will add a few spices to make my own sauce.
  • Like I said yesterday, coffee is expensive. I can live without it and hubby can get free coffee at work. However, I had money leftover so I may use it to treat us to coffee this weekend.

When I got home from the grocery store I spent a little over an hour in the kitchen doing some prep work for the week. Here’s what I did to make it easier to put together meals during the week:

veg1 #surviveon35: Groceries & Prep Work

I made some homemade veggie broth with celery & carrot scraps and onion.
The rest of the celery & carrots are chopped up & ready for snacking.
I cooked the whole bag of dried black beans.
Portion them into ziploc bags and freeze until ready to use.
Same thing with lentils.
They cook fast and freeze well.
I hardboiled half my eggs to snack on during the week.
Store the veggie broth in the fridge if you’re going to use it during the week.
If not, freeze it and thaw it out when you need it.
Make your own hummus.
I made a double batch for snacking this week.
I also cooked up some brown rice (not pictured).

Enjoy!
–Lindsay–

pixel #surviveon35: Groceries & Prep Work

Comments

  1. My jaw absolutely dropped when I read how much you paid for food. I know you recently visited Hawaiʻi, so you know that prices here are RIDICULOUS! I had to read this to my husband who laughed and replied, “People must think we’re all millionaires over here!” Which is so not the case… I’m gonna try this challenge, but it’s probably more along the lines of “Can you survive on $75?” :-)

  2. You are so organized!! Love the picture of the kitty with the veggies! Good luck with the challenge!
    Fran@ Broken Cookies Don’t Count recently posted..Seven Days and Counting…Or Is It Eight?!

  3. Lindsay, my favorite part of your post were your random thoughts. There is SO much to consider on our everyday items that when we switch up our routine, we have to analyze and think through our choices. It gives us a moment to pause and reason why we purchase what we do and add value to the choices we make. I like that you pointed out the items you paid a bit more for and why you did as well as why you choose certain “lower cost” items. Keep your thoughts coming!
    Katie @wishandwhimsy recently posted..Mind Changed & Body Worked Out.

  4. Wow! I can’t believe you got all that food for $57 and I’m a couponer! I can’t walk into my grocery store without dropping $100. Good luck with the journey, I like how organized you are.
    Renee recently posted..It’s Official

  5. Oh my gosh! Your cat is so cute! I thought my cats were the only ones that did that! haha.
    Amy recently posted..Cute Wedding Poem

  6. This post is so awesome lindsay! I miss Kroger so much from living in Atlanta. All we have down here is Publix and Wal-mart. But I’m going to try and see how I can start being smarter at what options I pick! Thanks for the motivation :)
    Natalie @ FreshLifeFindings recently posted..Feel the Burn + Weekend Getaway

  7. Where is the ice cream? I would have to get some ice cream no matter what.
    Pavement Runner recently posted..Playlist Thursday: Danceability

  8. Definitely appreciate seeing your thought process laid out. How much for the protein kitty? Were the furry ones on sale?
    KymberlyFunFit recently posted..From Couch Potato to Studly Spud

  9. I can’t wait to see how you put this all together into meals. Did you cook the beans right away or did you have to soak them first?
    Coco recently posted..Wet In The City

    • I use a pressure cooker so i was able to cook them without soaking. when i used to cook them in a regular pot, i used the “quick soak” method on the back of the bag. basically bring to a boil for 2-3 min, then remove from heat and let soak for an hour, then drain, return to pot, refill with water and cook for 20 min or so!

  10. Wow, the “Survive on 35″ Challenge seems to take a lot of prep work, however, the savings on groceries is a huge benefit. I can’t wait to see the recipes you reveal throughout the challenge!
    Amber @ The Cook’s Sister recently posted..Five Favourites for Friday

    • it definitely took some planning…the prep work at the beginning of the week just made things come together faster during the week , which was nice!

  11. Wow, impressive. You knowledge of food is also impressive. I think that is what is making this challenging so eye opening. The amount of knowledge and preparation that it takes to eat healthy on such a limited budget should be the basis for food programs in this country.

    Congratulations on such an educational project.
    Carrie@FamilyFitnessFood.com recently posted..23 PAWS – July

  12. How do you save fresh veggies? I just can’t seem to keep mine fresh in time. Can you cut them and freeze them?
    Alissa recently posted..Board games are my newest addiction

    • i’ve never tried freezing fresh ones…which veggies do you have the most trouble with? i buy whole carrots, peel a bunch and cut them into sticks and then keep them in a tupperware with some water to keep them fresh.

  13. Wow, so glad you can get your groceries for a small amount of money. Unfortunately where we live in Canada the fruit you purchased here would cost me more than double what you paid. I wish we had the choice that you do.

Trackbacks

  1. […] the post I did during the challenge, including how I planned my menus and grocery shopped and a breakdown of the groceries i bought and the prep work i did.  Plus there are links to a recap of each day of the challenge that include everything we ate, […]

Speak Your Mind

*

Current day month ye@r *

CommentLuv badge